Rola budownictwa w budowaniu przyszłości bardziej neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla.
Według NASA nawet gdybyśmy dzisiaj całkowicie zatrzymali emisję dwutlenku węgla, według naukowców, zmiany klimatyczne nie zatrzymałyby się jeszcze przez dziesięciolecia lub stulecia. Dzieje się tak, ponieważ reakcja planety zajmuje trochę czasu, a dwutlenek węgla – dominujący gaz zatrzymujący ciepło, utrzymuje się w atmosferze przez setki lat.
W związku z tym branża budowlana, która ma w ofercie mieszkania deweloperskie Bydgoszcz, musi wprowadzać szybkie ulepszenia, aby wprowadzić znaczące zmiany i zmniejszyć wpływ na środowisko, oprócz budowania odpornych i elastycznych konstrukcji. Budownictwo stanowi około 30% całego światowego zużycia energii. Odsetek ten jest znaczną częścią emisji, ale także ogromną szansą na zmniejszenie wydatków na energię i realną różnicę w środowisku.
Po pierwsze, warto wspomnieć o budynkach ekologicznych o zerowej emisji dwutlenku węgla. Według Światowej Rady Budownictwa Ekologicznego definicja brzmi: „Wysoce wydajny energetycznie budynek, w którym cała pozostała energia operacyjna zużywana jest z energii odnawialnej, najlepiej na miejscu, ale także z produkcji poza zakładem, w celu osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto rocznie podczas eksploatacji”.
Organizacja niedawno zaproponowała odważny plan z dwoma głównymi celami, do których każdy w sektorze powinien dążyć:
- wszystkie nowe budynki muszą funkcjonować przy zerowej emisji dwutlenku węgla netto od 2030 roku;
- 100% istniejących budynków musi funkcjonować przy zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r.
Chociaż cele te są szalenie ambitne, kluczowe znaczenie ma budowanie bardziej zrównoważonego i neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla świata. Przy zaledwie kilkuset budynkach o zerowej emisji dwutlenku węgla na całym świecie i przy wielu budynkach, które muszą pójść w ich ślady, świat może zacząć zmieniać się na lepsze.